Rubriky
Domácí minipivovar

Domácí minipivovar 1) Důvody a motivace pro pořízení

Proč jsem se rozhodl si pořídit vybavení na domácí vaření piva? Jak jsem k tomu došel a jaká byla moje pravá motivace? Co mě to stálo za úsilí? Více v článku níže.

V seriálu Domácí minipivovar vám postupně představím, co nás vedlo k pořízení si vlastního domácího minipivovaru. Od nápadu až po výsledné pivo a různé domovarnické upgrady. Jedná se o domácí nekomerční vaření piva v množství povoleném Zákonem.

Má cesta k dobrému pivu

Předně je potřeba říci, že než jsem se začal věnovat vaření, tak jsem se samozřejmě rád věnoval ochutnávání piva. Nešlo mi však ani tolik primárně o alkohol, jako spíše o druhy a různé chutě piva.

Začínal jsem klasickými ležáky, nefiltrovanými pivy, postupně ochutnával speciály a došel až k různým ovocným pivům či pšeničným pivům německého typu.

Moje pravé prozření však přišlo až s objevem svrchně kvašených piv anglického typu – ALE, IPA, atd.

Když jsem tedy poprvé ochutnal IPU, tak jsem z toho úplně nadšen nebyl.

Ale znáte to, k těm nejlepším chutím musí člověk dozrát a stejně jako jsem dříve nejedl zralé sýry, červené víno nebo olivy, tak jsem se i k IPA stylu musel řádně propít 🙂

Jakmile se mi to však podařilo, tak se mi zase stalo, že pokud pivo není dostatečně hořké a plné, tak na mě působí jako voda bez chuti a pokud někde mají IPA či jiný ejl, tak je má volba vždy jasná.

Samozřejmě, nepohrdnu ani dobrým českým ležákem (zejména nefiltr z minipivovaru), ale pokud si mohu vybrat, tak momentálně preferuji anglická a americká svrchně kvašená piva.

Má cesta k vaření piva

Zhruba před 4 lety (2018) jsem si společně s partnerkou založil otevřenou multifunkční dílnu FutLab, kde jsme vymýšleli různé projekty od 3D tisku, přes hydroponii až po výrobu nábytku.

Po nějaké době jsem navázal spolupráci s jedním nadšencem do vaření piva z VŠCHT (zdravím Vítka a Bellingovi domácí vařiče) a společně s ním jsem v dílně uvařil své první pivo (Mango Ale).

Vařili jsme klasicky v hrnci, na plotně a stáčeli do plastového kbelíku. Fermentaci jsme prováděli v chodbě dílny. Uvařili jsem takto ještě 2 další piva. Zejména se velmi povedl imperial stout.

Když teď na to vzpomínám zpětně, tak mi vlastně přijde dost neuvěřitelné, v jakém prostředí jsme pivo vařili. Stará plotna stála na kozách od stolu, chlazení probíhalo na záchodě a fermentace byla bez jakékoliv řízené kontroly teploty. Takové trochu natural kvašení z dílny. Ale výsledek se přesto povedl dobře 🙂

Jak jsem si postavil dílnu a následně jí předělal pro domácí vaření piva

Stalo se toho hodně za poslední dva roky, ale mohl bych to zkrátit na konstatování, že z Prahy nás vyhnala inflace a zvyšující se náklady.

Sice nám to nezhatilo byznys, ale tak nějak to šlo ruku v ruce s tím, že jsme se rozhodli se trvale přestěhovat do našeho baráčku se zahradou, mimo Prahu.

Můj první a prvořadý úkol byl, postavit si dílnu, kde budu mít kancelář a zároveň i dílnu pro své projekty. (Více o stavbě dílny na našem webu Myminifarm).

Původní vizualizace
Reálná stavba

To se nakonec povedlo a jedním z projektů bylo i vaření piva. Ten projekt mě ale nakonec natolik pohltil, že jsem se rozhodl, že mu přizpůsobím větší část dílny.

Postavit si dílnu jsem měl v plánu více než rok, ale teprve během stavby jsem narazil na toto video, které mě velmi inspirovalo pro vytvoření vlastního domácího mikropivovaru.

Proč vaření piva jako hlavní projekt?

Více důvodů.

Především, v širokém okolí nikde nemají pořádné pivo 🙂 Je tu několik pivovarů, ale všechny jsou poměrně daleko a skoro všechny vaří výlučně ležáky a zaměřují se spíše na komerční laickou veřejnost.

Náš projekt Myminifarm je hodně o soběstačnosti a jedním z cílů bylo i vlastní vaření piva.

Ostatní mé projekty jsou také zajímavé, ale domácí vaření piva beru jako skutečnou a zatím ještě nepokořenou výzvu.

Mám za sebou přechod z komunitní dílny na zakázkovou výrobu (Více o tom zde), kde jsme odlévali bronzové sochy pro církev, monarchisty nebo různé soukromníky.

Vše jsme se naučili sami, nikdo z nás není z oboru a vše jsme si vydřeli od píky. Dostali jsme se od 3D tisku až k reálným bronzovým odlitkům.

Ale dál se mi v tom nechtělo pokračovat na full time z různých důvodů: nejsou materiály, nejsou lidi, drahé energie, méně poptávek a naprosto nepředvídatelná a náročná, špinavá výroba.

(Ve výrobě odlitků sice dál pokračujeme, ale chci se více věnovat právě tomuto projektu.)

Ostatní projekty jsem z větší části realizoval (jedlý les, permakultura, stavba dílny) a chtěl jsem nějaký nový cíl, který spojuje více mých dovedností dohromady.

Vaření piva toto přesně splňuje.

Baví mě totiž dělat něco fyzického, experimentovat, propojovat s dalšími obory a zároveň o tom psát i online blog (proto tento web).

Minulé zkušenosti se nám budou hodit

Samozřejmě chci také zúročit i dovednosti, které jsem se naučil v naší pražské dílně. Takže je v plánu: vyrábět si vlastní nábytek, vybavení, pivní tácky na laseru, číše pomocí 3D tisku a odlévání, vlastní potisky i merch.

V budoucnu se snad také můžete těšit na podcast i DIY videa o vaření a ochutnávání piva a vše kolem tohoto tématu.

V příštím díle povím více o tom, jak jsem vybíral jednotlivé vybavení pro vaření piva.

Díly seriálu:

  1. Domácí minipivovar: Důvody a motivace pro pořízení
  2. Domácí minipivovar: Jak jsem vybíral vybavení
  3. Domácí minipivovar: Zkušenosti z vaření a výsledek
  4. Domácí minipivovar: Jak jsem přemýšlel nad brandingem
  5. Domácí minipivovar: Jak dostat pivo mezi lidi
  6. Domácí minipivovar: Domácí pivovarnictví a Zákony
  7. Domácí minipivovar: Experimentování a upgrady

Napsat komentář