Rubriky
Pivní tramp

Pivní tramp: Žacký pivovar Auersperg

Tímto zahajuji seriál pivního trampu, kde budu sám, nebo s přáteli navštěvovat různé pivovary a následně přespávat v blízkém okolí. Návštěva pivovaru, ochutnávka piva a tramp v okolí.

Pivní tramp

  • Z Kutné Hory do Golčův Jeníkov
  • Pivovary Auersperg a Tupadly
  • 25 km pěšky
  • 5 lidí
  • Spaní pod širákem

Cesta do pivovaru

Vyrazili jsme dopoledne, sraz byl v Kutné Hoře a následoval výlet do vesnice Žáky, kde se pivovar nachází. 12 km s plně naloženými bágly.

Cesta příliš zajímavá nebyla. Většinu času jsem šli po silnici a zejména kousek od Kutné Hory nás míjelo jedno auto za druhým.

Trasu jsme si jednou zpestřili cestou přes pole, jinak se kolem nás rozprostírala většinou plochá pole a kopce v dálavách.

Pivovar Auersperg

První dojem z pivovaru byl takový, že jsme se vlastně vyděsili, že zde žádný pivovar není a pokud ano, tak možná někdy před sto lety 🙂

Před námi stála budova s opadanou omítkou a jungle neprostupných kopřiv.

Po chvíli jsme však vyrazili na průzkum a odchytli zrovna odjíždějícího majitele, který nám sdělil, že pivovar normálně funguje, jen mají otevřeno až od 14 h.

Následně nám (zřejmě paní majitelka) milá paní nabídla dočasně jejich pivo v PET lahvi a my mohli usednout na zahrádku a začít koštovat.

Paní nám řekla i zajímavou historii k pivovaru a že pracují na rekonstrukci asi 3 roky a je to velmi náročné (takže možná proto naše překvapení ze současného stavu). Pivo aktuálně vaří jinde (jako létající pivovar).

Ochutnávka piva

Po druhé hodině přijel pán a mohli jsme si již dát i točené pivo.

První pivo byl PERG-ALE 11. Lahodný summer ale s ovocnou chutí a lehkou pomerančovou hořkostí. Ideální osvěžení na konec léta.

Následoval Johan NEIPA 13. Hezká zakalená barva připomínající juice a příjemná pitelná hořkost. Pro výrobu použity ovesné vločky.

Pokračovali jsme dál dle stupňovitosti:

Gabriela IPA 14 – příjemná chuť citrusů a výraznější hořkost, která je typická pro IPA styl. Je to takové to pivo, které si dáte jedno, dvě na ochutnání. Určitě to není pivo, které by se dalo mít celý večer. Ostatně je i dost silné, má 6,2 % alkoholu.

Následně kolegové pokračovali pitím klasického ležáku 12 a já se vrátil k 11 ALE.

Na cestu jsme si pak vzali ještě lahodný stout v PET lahvi.

Celková atmosféra

Musím říct, že po prvotním překvapení a hledání toho „klasického“ pivovaru, jsem byl nakonec příjemně překvapen.

Líbilo se mi místo, mělo to svou atmosféru a posezení venku pod stříškou bylo taky velmi příjemné. Zábava plynula doslova sama.

Pivo bylo velmi chuťově zajímavé, dobře pitelné a příjemně plné, jak se sluší na minipivovar. Organické, nefiltrované – na žádné pivní vady jsem nenarazil. Vyvážená hořkost i chuť ovoce.

Oceňuji zejména zaměření na anglický/americký styl piva, který ve zdejším širokém okolí není samozřejmostí.

Husy v zahradě

Následný tramp

Stavili jsem se ještě v druhém pivovaru, který se nachází v obci Tupadly. Bylo tam poměrně plno a měli jsem na spěch, tak jsme jen vzali pár PET lahví na ochutnávku a šli jsme si najít tábořiště.

Nedošli jsme sice na původně plánované místo v lese, ale vzhledem k únavě a pokročilé opilosti, jsme nakonec byli rádi, že jsme našli pěkné tábořiště přímo u lesa.

Zde jsme rozdělali tábor, najedli se a později ráno i ulehli do spacáků a hamak.

Druhý den byla znát únava, 20 km, mnoho ochutnávek piva a málo spánku si vzalo svou daň. Měli jsme v plánu ještě pokračovat v trampu, ale nakonec jsme se moudře rozhodli, že dojdeme do nejbližšího města (Golčův Jeníkov) na vlak a poté se přesuneme do Světlé nad Sázavou.

Ve Světlé jsme si dopřáli občerstvení a poté jsme vlakem jeli domů.

Příští tramp možná zvolíme méně chodící a méně alkoholový 🙂 Celkově ale hodnotím tento tramp (který byl zároveň mojí rozlučkou se svobodou) jako velmi vydařený a troufám si říci, že i neopakovatelný.

2 reakce na „Pivní tramp: Žacký pivovar Auersperg“

Napsat komentář