Tak jsem se konečně dočkal a mohl se zúčastnit první soutěže domovarníků. Byla to pro mě velmi zajímavá zkušenost a trochu i překvapující, ale o tom více níže.
Příprava na soutěž
Konkrétně se jednalo o soutěž Hradní tuplák 2023 v Lipnici nad Sázavou.
Hned jak jsem se o soutěži dozvěděl (díky Cechu), rád jsem se přihlásil.
Mělo to jednu drobnou vadu na kráse, protože jsem neměl aktuálně moc zralých piv v lednici a musel jsem tedy vzít jednu z našich posledních várek, konkrétně Smrkové pivo.
Byl jsem si vědom toho, že to není moje nejlepší uvařené pivo, ale zase jsem si říkal, že je poměrně originální a chuťově není špatné.
Nějak jsem sázel na to, že je zaujme naše nová etiketa (i když to vlastně není vůbec součást hodnocení):
Měl jsem v lednici ještě také West Cost IPA, Porter, Mild a čerstvě dozrávající Brut IPU.
Jenže hodnocení se údajně řídí pravidly BJCP a obávám se, že žádné z mých uvařených piv nezapadá do konkrétních kategoriií.
Rozhodl jsem se tedy pro hradní kartu a nezařazený styl (konkrétně jsem soutěžil ve stylu: 30A. Spice, Herb, or Vegetable Beer).
Karty byly tedy takto rozdané a nic moc extra jsem od toho neočekával.
Průběh soutěže
Na soutěž bylo nutné dorazit už v 9 h ráno a Lipnice je pro nás na více než 2 h cesty od domova, navíc máte sebou studená piva a v létě je už od rána poměrně teplo.
Dorazili jsme tedy včas na místo a odevzdali požadované vzorky (konkrétně 3 ks – 0,5 lahve).
Překvapil nás trochu chaos organizátorů a ještě více nás překvapilo, že zatím prý vzorky odevzdali pouze 2 lidé.
Tehdy nám výrazně stoupla naděje, že bychom mohli alespoň jednu kategorii vyhrát 🙂
Po odevzdání vzorků jsme bohužel museli čekat až do 13 h, kdy teprve začíná samotný program pro běžné návštěvníky akce (soutěž byla pouze vedlejší část programu).
Mezi tím jsme si alespoň mohli prohlédnout velký hrad v Lipnici, dojít si na oběd a prohlédnout okolí.
Průběh veřejné akce
Po zahájení akce jsme tedy obhlédli areál amfiteátru a začali ochutnávat piva z minipivovarů, které zde nabízely svá piva.
Zároveň jsme si mohli poslechnout hudbu vystupujících kapel a natočit nějaké záběry pro video.
Trochu nás zaráželo, že vlastně vůbec nic nevíme o tom, jak dopadlo hodnocení soutěže a zda se to vůbec dozvíme.
Zároveň mě už trochu rozbolela hlava ze sluníčka a z popíjení silnějších piv v takovém letním počasí.
Najednou jsme uslyšeli, že někdo do mikrofonu mluví o vyhodnocení soutěže.
Jak dopadla soutěž
Slyšeli jsme následující:
- První 3 kategorie vyhrál všechny jeden člověk (na vyhlášení se ani nedostavil).
- Hradní kartu (naše kategorie) vyhrál někdo jiný a konkrétně s pšeničným witbier.
- Tento člověk zároveň vyhrál i celou soutěž a přišel si vyzvednout nějaké ceny (pytel sladu a ještě možnost uvařit pivo v pivovaru). Dle jedné porotkyně bylo jeho pivo velmi pitelné a všechny ostatní z poroty nadchlo.
Nevyhráli jsme tedy nic a chtěli jsme aspoň vrátit naše flašky s etiketami. Náš dotaz na vrácení flašek evidentně pobavil, ale následně nám je slečna donesla.
Snažil jsem se z ní dostat nějakou zpětnou vazbu a dozvěděl jsem se, že prý jim vadil ten zázvor a že příště bude lepší ho radši vynechat.
Finální zhodnocení
O pár dní později mi přišlo ještě vyhodnocení e-mailem:
- Velmi výrazný bylinný profil
- Moc trpkosti
- Nedobře pitelné
- Jinak poměrně čisté
- Doporučení: Zkusit Sour Ale
Přiznám se, že to hodnocení mě moc nepotěšilo 🙂 Uznávám, že ten zázvor tam nemusel být, ale sám jsem si tam nevšiml žádné trpkosti a pitelné je to poměrně dobře (alespoň dle ohlasů lidí z okolí, kterým jsem to dával ochutnat).
Ale respektuji názor poroty a věřím, že mají napito mnohem více a třeba mají i vyšší práh citlivosti na určitě výraznější chutě 🙂
Za sebe bych to pivo zhodnotil tak, že mi hodně připomíná radler a není to takové to pivo, které vás něčím ohromí. Je příjemně osvěžující na léto a určitě na něm nejsou znát žádné pivní vady.
Ale je fakt, že sám si také dám jedno na osvěžení a poté již nemám úplně potřeba dát si další stejné.
Jen taková pikantnost, která mě napadla dle toho hodnocení: Na tom festivalu jsem si objednal u jednoho z pivovarů (Trilobit) pivo, které bylo s chilli. A je to snad poprvé, co jsem nedopil celé pivo 🙂 To chilli bylo tak silné a výrazné, že nebylo cítit nic jiného, než jen pálivost :))
Poučení ze soutěže
Poučení pro příště: Mít v lednici více vzorků těch piv, u kterých vím, že se mi povedly a příště zkusit poslat více stylů do více kategorií.
Zároveň se asi už nebudu snažit zaujmout ničím extra jiným a spíše se zaměřím na nějaký klasický styl a dodržet charakteristiku dle BJCP.
A jinak si vlastně pokládám otázku, jaké pivo vlastně uvařit, aby člověk vzbudil zájem u poroty, které je složená z lidí, kteří v pivovarnictví buď pracují, nebo jsou přímo degustátoři?
Takové lidi asi ohromí buď něco naprosto netradičního (ale chuťově vyváženého), nebo naopak něco úplně obyčejného, protože jsou už přepití všemi těmi NEIPA, IPA a jinými americkými styly.
5 reakcí na „Jak jsem se zúčastnil své první soutěže domovarníků“
Ahoj, většina soutěží se řídí nějakým způsobem BJCP, protože je to skutečně objektivní pomocník pro pivní stylistiku.
Soutěž jako taková má širší přesah, protože se tam potkávají přátelé, které si časem v rámci domovarnické scény uděláš a především dostaneš konkrétní zpětnou vazbu od degustátorů, kteří jsou většinou kvalitní a shodnou se jednotném názoru. Je to důležité, protože každý do určité míry trpíme autorskou slepotou a je skvělé mít možnost získat nezávislou zpětnou vazbu.
Domovarníci sledují kalendář akcí a vybírají si soutěže, na které pojedou či pošlou vzorky a podle toho vaří pivo (absolvují třeba 6 soutěží, proto všude nejezdí ale jen třeba pošlou vzorky). Například Cech spolupracuje s organizátory, kdy máme sjednocené hodnocení a celá šňůra soutěží je zařazena do celoroční soutěže „Liga českého ležáku“ , jehož absolutní vítěz je slavnostně vyhlášen na naší soutěži „Černokostelecký žejdlík“.
Hodnocení piva není primárně o tom, jestli porotě pivo chutná. Porota hlavně posuzuje absenci chuťových vad a další důležité parametry, jako je dodržení stylu (barva, aroma, chuť, tělo, pitelností, atd). Proto na otázku jak porotu zaujmout, lze poradit, že je dobré si patřičný styl nastudovat, porovnat s komerčními zástupci, použít typické suroviny a postupy a snažit se dodržet co nejlepší postup, tak aby vznikl kvalitní produkt.
Soutěž je skvělý nástroj jak své pivo zlepšit, samozřejmě hned vedle těch společenských benefitů 😊
Držím palce!
Jersey
Ahoj, díky moc za odpověď. Jasný, chápu, že se neporovnává samotná chuťová preference, ale že se hodnotí přiblížení se danému stylu. Jen mi není jasné, jak se to porovnává, pokud máš tzv. volný styl a posuzují se tam naprosto odlišné styly mezi sebou? Tam už nelze říct, tohle se více blíží stylu, ale spíše tohle nám více chutná. Protože hypoteticky tam pak mohou být všechny vzorky bez vad, v daném stylu, ale jeden zkrátka musí vybrat 🙂
Jasně na té volné disciplíně určitě. Nicméně hodnocení probíhá stále stejně, takže se ohodnotí aroma (z hlediska sladu, chmele, esterů a ostatních vonných látek) , pak se hodnotí vzhled (barva, čistota, barva pěny, struktura a stabilita) , potom se hodnotí pocit po napití (tělo, nasycení, ostatní vjemy), na závěr potom celkový dojem. V závěrečném hodnocení se samozřejmě vypouští část týkající se stylu a už se jen boduje (chyby a celková kvalita), takže se můžeš setkat třeba s hodnocením typu: vyvážené aroma sladu a použitého chmele, příjemně doplněné vůní použitých smrkových šišek, které nenarušují celkový dojem a naopak jej příjemně podtrhují. Pivo má čistý profil bez nadbytečných esterů. Hezká zlatavá až měděná barva s krasně stabilní pěnou. Po napití spíše sušší tělo s vyšším řízem. Celkově velmi pitelné pivo bez senzorických vad. Doporučení: nebát se přidat příště mírně na chmelení pro vyšší hořkost. Velmi dobre pivo xy bodů. Takhle nějak to třeba píšu já, kdyz hodnotím. Mělo by tam vždycky zaznít co konkrétně je dobře a co špatně a případně doporučit co zlepšit. Ale neboj, tím se prokoušeš, pivo máš rád, tak v tom za chvíli budeš jak ryba ve vodě.
No pokud by to hodnocení takto někdo napsal, tak jsem naprosto spokojený 🙂 Mě to hodnocení z té poslední soutěže přišlo takové dost stručné a neurčité. Tak snad budu mít příště štěstí i na porotce 🙂 Protože mě vlastně ani nešlo o nějakou výhru (v tu jsem ani nedoufal), ale spíše tu zpětnou vazbu, abych to příště mohl uvařit lépe.
Ono je pravda, že každá akce je jiná. Třeba tahle soutěž byla první ročník. Vím, to protože Pivovar MadCat je taky naším partnerem a Jarda Dorážka (pořadatel) je můj kamarád a zkušený sládek. S tím se vždy pojí nějaké ty organizační komplikace, neb to není úplně jednoduché na organizaci, než si sedne systém a lidi 🙂 Určitě jste si užili s manželkou prima den a věřím, že další ročníky Hradního tupláku budou čím dál lepší! Je prima, že to bereš takhle a nelze než souhlasit 🙂 Posílám Ti odkaz na cechovní forum, kde je vlákno se všemi informacemi k žejdlíku včetně přihlášek.
https://cech-pivo.cz/cs/forum/souteze-liga/72-cernokostelecky-zejdlik-2023-14-10-2023#96
Budu se těšit na další videa s prima atmosférou a snad na viděnou na žejdlíku! 🙂